Dyplomacja we krwi, czyli Biblioteca Polaca y Embajada de Polonia

Jak pewnie wszyscy z Was wiedzą, jestem studentką Dyplomacji na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyłam z sukcesem dwa pierwsze semestry studiów. Obecnie moją największą pasją są stosunki międzynarodowe oraz podróżowanie, dlatego aktywnie udzielam się w międzynarodowej organizacji AFS działającej na rzecz edukacji międzykulturowej poprzez organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży. Ale to pewnie większość z moich czytelników również wie…Do Argentyny przyleciałam w ramach urlopu dziekańskiego z macierzystej uczelni, aby promować moją ojczyznę. Jestem tutaj, by obalać stereotypy, szerzyć wiedzę o naszym kraju, poczynając od elementarnych faktów i ciekawostek, zachęcać młodych ludzi pragnących wyjechać na wymianę do Europy, by wybierali właśnie Polskę. Kluczową rolę w budowaniu przyjaznych relacji między narodami odgrywa nawiązywanie dobrych i licznych relacji na poziomie poszczególnych osób, dlatego sam mój pobyt w Ameryce Łacińskiej i zawarte tam znajomości będą bardzo istotne w moim projekcie. Istotnym jest fakt, iż mój projekt nie zakończy się w momencie wyjazdu z Argentyny, gdyż po powrocie chcę promować kulturę argentyńską w Polsce.

Podczas moich pierwszych dni w Argentynie, przy pomocy moich kochanych czytelników, zaczęłam poszukiwać organizacji polonijnych w Argentynie. Pomyślałam, że z pewnością Ambasada w Republice Argentyńskiej w Buenos Aires (adres:Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870) współpracuje ona z wszelakimi instytucjami argentyńskimi zainteresowanymi polską kulturą oraz podtrzymuje stałe kontakty ze skupiskami polonijnymi w kraju. Postanowiłam wysłać maila do Pana Grzegorza Sobocińskiego (I Radca personelu dyplomatycznego Ambasady RP), który zajmuje się  promocją kultury polskiej, by uzyskać więcej informacji jak mogę wpisać się w ich działalność.

Wchodząc na stronę internetową, znalazłam tam kilka interesujących informacji. Zaciekawiły mnie zwłaszcza trzy linki:

1) http://www.maciaszkowo.com.ar/ ,

2) www.upra.com.ar,

3) www.bibliotecadomeyko.com.ar/home.html.

Pierwszy z nich mówi o polskim ośrodku katolickim Ojców Franciszkanów, który znajduje się w miejscowości Martin Coronado, niedaleko Capital Federal (70 km). Działa tam również Polska Szkoła Sobotnia oraz Polskie Harcerstwo. Drugi link, skieruje nas na oficjalną stronę internetową Związku Polaków w Argentynie, a trzeci na stronę Biblioteki Polskiej.

Okazało się , iż Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki (Jorge Luis Borges 2076) uczestniczy w wielu inicjatywach kulturalnych podejmowanych przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires. Co więcej, jest jedną z najważniejszych bibliotek polonijnych na świecie i największą w Ameryce Południowej. Nawiązując do swych pierwotnych założeń, działalność Biblioteki koncentruje się obecnie na udzielaniu zainteresowanym wszelkich informacji na temat Polski i polskiej kultury. Organizuje różne spotkania dyskusyjne i wystawy. Finansowana jest ze składek członków Biblioteki, darów polskich instytucji i osób prywatnych. Wieloletnią działalność zawdzięcza ofiarnej pracy wielu wolontariuszy. Bardzo zależało mi, by wesprzeć prace biblioteki, i jako wolontariuszka wpisać się w pewien sposób w ich działalność na rzecz promocji Polski, co idealnie komponuje się z celem mojego przyjazdu do Argentyny.

Sprawdziłam, Dom Polski (i zarazem Biblioteka Polska) znajduje się blisko stacji metra „Plaza Italia”. We wtorek 22.08 po moje pierwszej lekcji hiszpańskiego, wybrałam się pod odpowiedni adres, by porozmawiać. Na miejscu ciepło powitała mnie Pani Dyrektor Biblioteki, Muzeolog Marta Bryszewska oraz Pani Skarbnik: Mónica Ponc. Obie Panie pracują w Bibliotece na zasadzie wolontariatu. Rozmawiałyśmy ponad godzinę (oczywiście po polsku, choć żadna z Pań nie urodziła się w Polsce) o tym jak funkcjonuje Biblioteka, o jej współpracy z Ambasadą i o tym jak mogę wpisać się w działania promocyjne RP. Były bardzo zadowolone, że jestem zwłaszcza dlatego, że na chwilę obecną nie ma żadnych innych wolontariuszy poza mną. Ja natomiast opowiadałam im o AFS i o tym co tutaj robię. Raz w miesiącu odbywają się spotkania „Porozmawiajmy o kulturze”. Na jednym z nich, w kolejnych miesiącach przedstawię moją prezentację, w zależności od publiczności po polsku lub hiszpańsku. Macie jakiś pomysł na tematykę kolejnego takiego spotkania? Może ktoś z młodzieży polskiej, byłby zainteresowany wyjazdem na wymianę właśnie do Polski? Na to liczę 🙂 Wtedy mieliby okazję prawdziwie poznać kraj ich dziadków, a nie jedynie z opowiadań. Jedna z dziewczyn, Zofia Ziółkowska, które kiedyś pomagały w działalności Biblioteki, zajmuje dziś Samodzielne stanowisko ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej (II Radca) w Meksyku. Bardzo chciałabym ją poznać i zadać wiele pytań o jej dyplomatyczną karierę. Może mi się i to uda…W każdy wtorek będę pomagała w Bibliotece i na pewno uzyskam jeszcze wiele ciekawych informacji. Mały, dyplomatyczny sukces!

Buenos-Aires-AIMG_9451IMG_9452IMG_9618IMG_9621IMG_9623IMG-9617IMG-9619IMG-9620IMG-9622IMG-9624z Domu Polskiego do Ambasady

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s