Kolejny międzykulturowy weekend!

 

Kiedy jadę autobusami, czy metrem, zawsze obserwuję ludzi. Uwielbiam to robić. Zawsze zastawiam się dokąd jadą, jaka jest ich historia, i co mogliby mi o sobie opowiedzieć. Zastanawiam się dlaczego są smutni albo co właśnie przeczytali w swoim telefonie, że tak się uśmiechają. Metro w stolicy to również duże pole do popisu dla grajków czy małych sprzedawców. Podczas 25-minutowej podróży metrem, 8 osób próbowało mi coś sprzedać, kładąc ową rzecz na moich nogach(notesiki, pisaki, nici, breloczki…) a 2 osoby dały swój mały artystyczny występ. Oczywiście niewiele ludzi, daje im jakiekolwiek pieniądze. Najbardziej wzruszają, a może raczej poruszają mnie małe dzieci. Długo zastanawiam się dlaczego ich los jest taki a nie inny. Myślę, jednak że nigdy nie uzyskam odpowiedzi na to pytanie. Idąc ulicami, zastanawiam się gdzie Ci ludzie się tak spieszą, dlaczego przebiegają między samochodami przez ulicę, czy dokąd zawiezie ich autobus. Cały czas się tu nad czymś zastanawiam, bo wszystko jest dla mnie bardzo ciekawe.

Bardzo lubię też zgłębiać wiedzę na temat różnych kultur, dlatego tak chętnie uczestniczę we wszystkim co organizuje moja ukochana organizacja, czy to w Polsce czy w Argentynie. W ostatnią sobotę uczestniczyłam w pięciogodzinnym szkoleniu dotyczącym międzykulturowosci o nazwie „ICL W”. Jest to podstawowe szkolenie dla każdego wolontariusza AFS. Ja przeszłam je już w Polsce, ale chciałam zobaczyć jak ono wygląda w Argentynie. Bardzo się cieszę, że mogłam w nim uczestniczyć, gdyż dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy. Zgłębialiśmy wiedzę o tym, czym tak naprawdę jest kultura, jak wiele stereotypów wiąże się z poszczególnymi kulturami i narodowościami. Mówiliśmy również o tym, jak duży wpływ na nasze życie ma wymiana czy samo bycie wolontariuszem AFS, zarówno na poziomie osobistym, interpersonalnym, międzykulturowym czy globalnym.

Po takim szkoleniu znam też już wiele argumentów mówiących dlaczego AFS jest lepszy od innych organizacji (np. Rotary) zajmujących się wymianami dla młodzieży. „AFS jest międzynarodową, pozarządową organizacją non-profit, opierąjącą działalność na wolontariacie. Działa na rzecz edukacji międzukulturowej, wspierając działania dążące do budowania świata opartego na sprawiedliwości i pokoju”. Bardzo lubię misję AFS, a jeszcze bardziej lubię spędzać czas w gronie osób, które są w taki czy inny sposób powiązane z tą organizacją. Jako wolontariusze, widzimy różnice między nami i wierzymy, że nasz świat jest silniejszy i bardziej interesujący, właśnie dzięki nim. AFS stara się umacniać wiarę w godność i wartość każdego człowieka bez względu na pochodzenie społeczne czy kulturowe. Zachęca do poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, bez względu na rasę, płeć, język, religię lub status społeczny. Już wiecie dlaczego tak bardzo jestem dumna, z bycia choć małą częścią tej wielkiej organizacji?

W niedzielę uczestniczyłam w „Survival Camp”, czyli pierwszym, powitalnym obozie dla uczniów, którzy dopiero co przyjechali do Argentyny na swoją wymianę. Mogłam zobaczyć, jak wygląda organizacja takiego spotkania w wersji argentyńskiej, a tym samym zwiększyć moje doświadczenie, które później wykorzystam przy organizacji takich campów w Polsce oraz poznać 8 nowych osób z Włoch, Niemiec, Danii, Tajlandii, Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych. Kolejna porcja wiedzy o argentyńskim społeczeństwie i o tym jak zapewnić sobie bezpieczeństwo. 

Zapomniałabym! Spotkałam również argentyńskiego chłopaka o imieniu Fran, który niedawno wrócił ze swojej wymiany na Słowacji! Jak się domyślacie, wiedział gdzie leży Polska, znał nawet kilka słów w moim ojczystym języku! On mówił do mnie po słowacku, a ja odpowiadałam po polsku! Było komicznie! Pierwsza osoba, która tak dużo wiedziała o Europie Środkowej i Wschodniej! Bardzo się cieszę, że go tam spotkałam! Wspólnie stwierdziliśmy, że ludzie nie podróżują do takich krajów jak Czechy, Słowacja czy Polska, bo po prostu nic o nich nie wiedzą…Zmienię to!

To był BARDZO WIELOKULTUROWY weekend! Kolejna wiedza, kolejni ludzie, kolejna szansa, by mówić o Polsce! Oby więcej takich!

unnamed (10)unnamed (5)

SURVIVAL-NH17-ECOLOGICO.jpg

unnamed (7)unnamed (6)unnamed (8)unnamed (9)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s