Wszyscy jadą do Polski, czyli mój wielki sukces!

W piątkowy poranek, w miejscowości Moreno, a dokładniej Paso del Rey, oddalonej od Buenos Aires jakieś półtorej godziny drogi pociągiem (od La Plata więc około 3 godziny drogi) odbyłam swoją piątą prezentacje o AFS, ale zarazem pierwszą o Polsce. To znaczy, o moim kraju i jego pięknej kulturze opowiadam na każdym kroku od trzech miesięcy (naprawdę, często nawet przypadkowym osobom spotkanym na ulicy czy w busie) wcześniej jednak argentyńscy wolontariusze nie byli w stanie znaleźć odpowiedniej szkoły, która znalazłaby dla nas czas. Nie byłam jednak bezczynna, gdyż promowałam AFS wśród społeczności polskiej w Argentynie (odbyłam 4 prezentacje w rożnych miejscowościach Argentyny: Berisso, Quilmes, Santa Fe i Buenos Aires). Oczywiście, każdą z pięciu prezentacji wygłosiłam po hiszpańsku.

Dzisiejsza była niesamowita. Odbywała się w prywatnej szkole “Colegio Vélez Sarsfield”. Publiczność liczyła około 60 argentyńskich uczniów i 4 nauczycieli. Była nawet sama Pani Dyrektor. Od samych drzwi ciepło nas przyjęli. Uśmiechnięci uczniowie czekali na nas w klasie. Wraz z Andy(Argentynka), Giacomo(Włoch) i Flavią (Włoszka) zawiesiłam na tablicy flagę AFS, uruchomiłam na szkolnym komputerze moją (przygotowywaną przez 2 miesiące) multimedialną prezentacje o Polsce i Programach Wymian Międzykulturowych AFS, uśmiechnęłam się i zaczęłam opowiadać. Na początku o tym czym jest AFS, jaka jest jego historia i dzisiejsza misja. Później zadałam standardowe pytanie “czy ktoś wie cokolwiek o Polsce?”. Zapadła cisza, przerwana krzykiem jednego chłopca: “Lewandowskiiiii!”. Odważnemu chłopcu wręczyłam długopis z napisem „Polska”, czym zdobyłam serca wszystkich słuchaczy i przeszłam do podstawowych informacji o Polsce, jej położeniu, jej historii. Mówiłam również o Polonii w Argentynie, największych miastach (najbardziej wszystkim podobał się Poznań i jego kolorowe kamieniczki!), wielkich Polakach, polskiej kuchni i tradycjach, bogactwie polskiej natury, zróżnicowanym krajobrazie. Na koniec zrobiłam mały konkurs wiedzy o Polsce wraz z nagrodami, które przywiozłam z Polski! Dawno nie widziałam tylu uśmiechniętych osób na raz! Wszyscy przekrzykiwali się kto wie więcej o Polsce! Serce mi się radowało! Gdy na koniec zapytałam kto chciałby jechać na wymianę z AFS, zgłosili się wszyscy, wykrzykując “pero solo a Polonia!!!” (ale tylko do Polski!). Formularz potencjalnych uczestników wymiany wypełniły 32 osoby! Po prezentacji nastąpił czas na pytania…uczniowie mieli tyle pytań, zarówno o Polskę jak i sam AFS, że odpowiadałam na nie chyba przez 2 kolejne godziny! Potem, na patio szkoły zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z flagą Polski, Argentyny i AFS. Przez 2 godziny stałam w kręgu młodych, pełnych marzeń ludzi i opowiadałam im o swoim kraju…był to dla mnie bardzo ważny i wzruszający moment! Nie wyobrażacie sobie jaka byłam szczęśliwa! Bez przerwy podchodzili do mnie kolejni uczniowie, by zrobić sobie ze mną i polską flagą zdjęcie!

W ramach podziękowań, Pani Dyrektor sprezentowała nam naczynko do yerba mate z logiem szkoły, alfajor i dobry, zimny napój gazowany, a na koniec odwiozła nas jeszcze swoim samochodem na stacje kolejową, skąd miał nas zabrać pociąg do Buenos Aires.

Wielki sukces! Coraz więcej Argentyńczyków wie o Polsce! Jestem z siebie bardzo dumna! 

 

(W drodze powrotnej, w pewnym barze w centrum Buenos Aires znalazłam prawdziwe pierogi, które nazwali tu “Varenikes de papa”. Nie mogłam uwierzyć, więc stałąm jak wryta i patrzyłam się na serwowaną tam potrawę. Szybko zainteresował się mną kelner, któremu opowiedziałam, że jest to tradycyjne polskie danie, a on powiedział, że wie, bo właściciel restauracji jest…Polakiem. Swiat jest mały. )

IMG_3121IMG_3125IMG_3130IMG_3131IMG_3132IMG_3143IMG_3145IMG_3147

3 thoughts on “Wszyscy jadą do Polski, czyli mój wielki sukces!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s