El Café Tortoni, czyli kawiarnia z 1858 roku!

Według oficjalnej strony internetowej miasta Buenos Aires (https://turismo.buenosaires.gob.ar/es), w stolicy znajduje się ponad 70 „bares notables”, czyli takich barów i kawiarni, które są godne uwagi. Wiele z nich wchodzi w skład spuścizny miasta (Patrimonio cultural de la Ciudad de Buenos Aires”). Ze względu na swoją historię, najbardziej znane są trzy miejsca:  La Biela, Bar El Federal y el Café Tortoni

El Café Tortoni to słynna, kawiarnia znajdująca się w samym centrum Buenos Aires, w dzielnicy Monserrat (Niedaleko Casa Rosada). Mówi się, że jest to najstarsza kawiarnia w mieście! Została założona w 1858 roku! Jej pierwszym właścicielem był francuski emigrant-Touan, który nazwał kawiarnię na część słynnej paryskiej kawiarni(o tej samej nazwie). Można powiedzieć, że właśnie przy jej stołach pisała się historia argentyńskiej stolicy, gdyż przez lata była ulubionym miejscem spotkań bardzo sławnych osobistości, takich jak: Jorge Luis Borges, Luigi Pirandello, Federico García Lorca i Julio Cortázar (pisarze) oraz Arthura Rubinstein i Carlosa Gardel (muzycy).

Brzmi zachęcająco, prawda? Właśnie dzisiaj, po kursie hiszpańskiego, wraz z niedawno poznanymi Francuzkami, postanowiłam się do niej wybrać. Kawiarnia oferuje swoim gościom bardzo wiele, przede wszystkim wiele rodzajów kaw, herbat, kanapek, sałatek, tart, ale również wiele innych rzeczy, które są typowe dla Argentyny. Medialunas (rogaliki), Submarino (mleko z baryłką czekolady), churros, alfajores oraz świetne argentyńskie wina. Oferuje również to, czego nie dostaniemy nigdzie indziej, jak na przykład: Sandwich Academico Tortoni czy Tostado Especial Tortoni. Dziewczyny zamówiły gorącą czekoladę i pyszne hiszpańskie churros, a ja (ze względu na upał) mrożoną kawę o smaku..dulce de leche! Jakżeby inaczej! Chyba przez dwie godziny prowadziłyśmy różne ciekawe dyskusje, nawet polityczne! Wszystko w pięknym języku francuskim!

Oprócz wszystkich pyszności, w Tortoni organizowane są pokazy Tanga (na pewno jeszcze się na nie wybiorę!), a zaraz obok kawiarni otworzyła się la Academia Nacional del Tango y el Museo Mundial del Tango, co tylko zwiększa atrakcyjność tego miejsca.
Na jednym ze zdjęć uwieczniłam figury woskowe, przedstawiające Jorge Luis BorgesCarlosa Gardel  i Alfonsina Storni.

IMG_3192IMG_3210IMG_3193IMG_3197IMG_3198IMG_3195IMG_3205IMG_3203IMG_3201IMG_3214

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s